شرکت پروفسور جاوید رحمان در کنفرانس جمعیت حقوق بشر آذربایجان - ارک

۱۴۰۱.۱۲.۲۹, ۱۵:۴۵
شرکت پروفسور جاوید رحمان در کنفرانس جمعیت حقوق بشر آذربایجان - ارک

Gunaz.tv

در حاشیه ارائه گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور ایران؛ به درخواست ژاله تبریزی؛ مدیر جمعیت حقوق بشر آزربایجان ارک دکتر جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور ایران، در کنفرانس جمعیت ارک شرکت خواهد کرد.

 

این کنفرانس به میزبانی جمعیت حقوق بشر آزربایجان در تاریخ ۲۳ مارس۲۰۲۳ در مقرر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار خواهد شد.

جاوید رحمان در ۵ ژوئن ۲۰۱۸ از طرف رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران معرفی شد. وی از میان ۱۴ نفری که برای این سمت نامزد شدند انتخاب شده‌است.

 

در آخرین روز از سی و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ۶ ژوئیه ۲۰۱۸ , این شورا جاوید رحمان را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران معرفی کرد. انتصاب وی با مخالفتی مواجه نشد و بدنبال آن انتصاب وی به این سمت به مدت ۶ سال قطعی شد.

 

وی جانشین عاصمه جهانگیر، گزارشگر قبلی که در ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ درگذشت، گردید.

 

 در ۲۷ خرداد ۱۳۹۹، ۳۹ سازمان مدافع حقوق بشر در نامه‌ای مشترک به کشورهای عضو حقوق بشر سازمان ملل خواستار حمایت این کشورها از تمدید مأموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه این سازمان در مورد وضع حقوق بشر در ایران، شدند.

 

روز سه‌شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۰ شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای در چهل‌و ششمین اجلاس خود، مأموریت جاوید رحمان به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد و خواهان همکاری، اجازه ورود به ایران و دادن اطلاعات لازم به وی از طرف مقامات ایرانی شد.

 

گوناز تی وی
M.S

اخبار منتخب