پزشکیان: وضعیت حوزه دارو در ایران بدتر خواهد شد

۱۴۰۲.۰۱.۱۲, ۱۲:۰۱
پزشکیان: وضعیت حوزه دارو در ایران بدتر خواهد شد

Gunaz.tv

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران مشکل «کمبود و گرانی دارو را ناشی از عدم تخصیص ارز کافی به تولیدکنندگان برای واردات مواد اولیه» دانست.

 

وی در مصاحبه با خبرگزاری «شفقنا» اظهار داشت: «امسال مشکلات حوزه دارویی ما شدیدتر خواهد شد، زیرا رقمی که در بودجه برای تامین دارو و تجهیزات در نظر گرفتند بسیار کم است.»

 

وزیر پیشین بهداشت ایران در ادامه گفت: «رقم مصوب دولت در بودجه اندک است و اگر 100 درصد آن هم محقق شود، بالغ بر 65 هزار میلیارد تومان به ازای حذف ارز دارو، باید تخصیص یابد.»

 

پزشکیان افزود: «دولت برای تامین دارو تجهیزات، سالانه 3 میلیارد دلار تخصیص می داد؛ بنابراین مابه‌التفاوت ارزی 3 میلیارد دلار، 150 هزار میلیارد تومان است نه 65 هزار میلیارد تومان.»

 

نماینده مردم تبریز همچنین تصریح کرد: «مردم در تامین اقلام دارویی با مشکلات زیادی مواجه بودند‌. ارز دارو که حذف شد، تولیدکنندگان نتوانستند با ریال موجود، ماده اولیه برای تولید دارو بخرند.»

 

او در پایان گفت: «مشکل ایران این است که به دنبال حل بحران می‌رویم و حاضر نیستیم برنامه‌ای طراحی و عملیاتی کنیم تا اصلا بحرانی ایجاد نشود. بحران هم به دلیل عدم تدبیر مسوولین، قانون گذاری غیرمناسب و مدیریت غلط به وجود می‌آید.»

 

گوناز تی وی
M.S

اخبار منتخب